بیمه بیکاری چه وقت قابل اقدام است

image_pdfimage_print

بیمه بیکاری چه وقت قابل اقدام است

بیمه بیکاری،یکی از مهمترین قوانین تامین اجتماعی است که حاشیه ای امن را برای قشر کارگران و کارمندان ایجاد نموده است.در زمان حاضر که رویدادهای مختلفی در حال جریان هستند،زیاد نمی توان به فردا و ادامه اشتغال خود امید داشت.سیاست،جنگ،رکود،سیل، عدم تمایل کارفرما به تمدید قرارداد کارگر و …… همه عواملی هستند که منجر به بیکاری کارگران می گردد.

بیمه بیکاری ضمانت می کند که بیکاران در ایام بیکاری از حداقل معیشت برخوردار بوده تا بتوانند در آینده هم خودشان و یا به کمک دولت صاحب شغل مناسب شوند.با توجه به قانون بیمه بیکاری، بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوط، به تشخیص وزارتخانه ذی ربط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند و بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار می شوند نیز می توانند از مقررات این قانون استفاده کنند.

با توجه به اینکه بیکاری های یاد شده غیرارادی بوده و کارگر بدون اراده خود از کار بیکار می گردد بنابراین بیمه بیکاری مشمول حال او شده و می تواند از مزایای آن برخوردار گردد.ملاک اصلی برای برقراری بیمه بیکاری،غیراداری بودن بیکاری می باشد و اگر کارگر به میل و رغبت خود بیکار گردد،قانون بیمه بیکاری مشمول حال او نخواهد شد.اینکه بیکاری بیمه شده ارادی بوده یا غیر اردادی بوده،بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

شرایط دریاقت بیمه بیکاری

یکی از نگرانی کارگران و بیمه شدگان برای دریافت مقرری بیمه بیکاری این هست که بیمه بیکاری به چه کسانی پرداخت می گردد و برای دریافت آن چه شرایطی را باید داشته باشند.

مهمترین شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان به شرح زیر می باشد:

 1. مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
 2. به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند.
 3. تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 4. مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 5. بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. ( در صورت اتمام قرارداد بیکار شدن حداقل یکسال سابقه نیاز است )
 6. بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 7. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دوماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند.

بیمه شدگان تامین اجتماعی ضروری است ظرف مدت ۳۰ روز از مدت بیکاری و یا اتمام قرارداد خود،جهت دریافت مقرری بیمه بیکاری به ادارات کار استان و یا شهرستان خود مراجعه نمایند.لازم به ذکر است در صورت سپری شدن مدت ۳۰ روز،امکان برخورداری از مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان وجود نخواهد داشت.

مهمترین دلایل قطع بیمه بیکاری

قانون بیمه بیکاری شرایط خاص خود را دارد و در صورت نادیده گرفتن هر کدام از ماده ها و ردیف های این قانون،به سرعت مقرری بیمه بیکاری بیمه شده قطع خواهد شد.

بیمه شدگان واجد شرایط بیمه بیکاری و افرادی که برای بیمه بیکاری اقدام نموده اند می بایستی بدانند که دریافت این مقرری هیچ حقی را برای آنها ایجاد نمی کند و در صورتی که یک سهل انگاری ساده انجام دهند مقرری آنها قطع خواهد شد.

چه عواملی منجر به قطع مقرری بیکاری می گردد؟مهمترین عواملی که مقرری شما را قطع خواهد کرد به شرح زیر می باشند:

 1. بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 2. بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 3. بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 4. بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کارافتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
 5. بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 6.  مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.

جالب هست که بدانید علاوه بر موارد فوق،عوامل دیگری هم هستند که می تواند منجر به قطع بیمه بیکاری شما گردد همانند غیبت در زمان اعلام حضور.غیبت غیرموجه در زمان های اعلام حضور می تواند منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری گردد.

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری

حال که بیکار شدیم و می خواهیم از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنیم،مدت دریافت آن چقدر هست؟آیا مقرری که قرار هست دریافت کنیم ارزش انجام دادن کارهای اداری و از این اداره به اداره دیگر رفتن را دارد یا خیر؟

قانون در این رابطه هم تصمیم گیری نموده و بیمه شدگان می توانند تا سقف ۵۰ ماه از دریافت این مقرری بهره مند گردند.البته دریافت مقرری بیمه بیکاری با توجه به میزان سابقه محاسبه و پرداخت می گردد.در زیر جدول مدت پرداخت بیمه بیکاری به بیمه شدگان را می توانید مشاهده نمائید:

مدارک مورد نیاز برای بیمه بیکاری

دریافت بیمه بیکاری نیازمند کفش آهنین هست.این جمله حرف گزافی نیست و تمامی کسانی که این مقرری را دریافت نموده اند حتما بر این جمله صحه می گذارند.به جرات می توان گفت در صورتی که با تمام شرایط و قوانین و نیازمندی های مربوط به بیمه بیکاری آشنا باشیم انقدر هم پروسه پیچیده و سختی نیست.

عمدتا عدم آگاهی و اطلاع رسانی دقیق قوانین و آئین نامه ها،همچنین مدارک مورد نیاز جهت درخواست مقرری بیکاری منتج به سردرگمی متقاضیان بیمه بیکاری می گردد.لذا اگر قصد دریافت این مقرری را دارید حتما از قبل مطالعه نموده وآگاهی کافی کسب نمائید.

پیشنهاد می کنیم قبل از مراجعه به اداره کار و سازمان تامین اجتماعی مدارک مورد نیاز این نوع مقرری را در چند نسخه تهیه وبا خود به همراه داشته باشید.تقریبا این مدارک در تمامی استان ها و ادارات کار و تامین اجتماعی یکسان می باشد و تفاوت آن چنانی ندارند.

طبق آخرین صورت جلسات و بخشنامه ها،مدارک مورد نیاز جهت دریافت این نوع مقرری به شرح زیر می باشد:

 1. اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 2. عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 3. اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 4. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 5. اصل و کپی کارت ملی
 6. اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 7. اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 8. پوش روغنی (یک جلد)
 9. کپی صفحه اول دفترچه بیمه

لازم به ذکر است که برای افراد متاهل و افرادی که متکفل دارند،داشتن اصل شناسنامه و کپی شناسنامه آنها جهت برابر با اصل نمودن آنها ضروری می باشد.

توجه نمائید که به همراه نداشتن هر کدام از این مدارک صرفا باعث تاخیر در مراحل انجام کار شما شده و مادامیکه آنها را ارائه ننمائید،مراحل کار شما انجام نخواهد شد.

سعید رستمی

سعید رستمی کارشناس ارشد حسابداری، حسابرس و عضو هیئت مدیره شرکت "توسعه افزار نویان" www.NoyanTech.com

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *