سود حسابداری و سود اقتصادی

image_pdfimage_print

سود حسابداری و سود اقتصادی

جهت دریافت مقاله سود حسابداری و سود بازرگانی کلیک نمایید

 

سود حسابداری، تفاوت بین هزینه ها و درآمدهاست که بر اساس اصول حسابداری به دست می آید که در آن هزینه ها همان هزینه داخلی انجام کارها است ولی سود اقتصادی تفاوت بین هزینه ها و درآمدهاست که هزینه شامل هم هزینه های عینی کار( هزینه های صریح )و هزینه های ضمنی می شود. هزینه های ضمنی پرداختی است که برای اطمینان دادن به منابع مالی شرکت ضروری است  که به آن هزینه های سرمایه ای هم می گویند. در هر موسسه تجاری ابتدا شخص سرمایه را فراهم می کند سپس در ان کار سرمایه گذاری می کند .تامین کنندگان این سرمایه ممکن است صاحبان همان شغل ، کار آفرینان یا بانکها یا سهام داران باشند. سرمایه به دست امده بستگی به هم زمان و هم ارزش پول دارد.
از رایج ترین روشهایی برای ارزیابی عملکرد موسسات ، ارزیابی ارزشی افزوده اقتصادی و ارزش افزوده در بازار انهاست . ارزش افزوده اقتصادی EVA نامی دیگر برای سودهای اقتصادی موسسات است. عوامل کلیدی برای تخمین سوداقتصادی عبارتند از:
۱-  محاسبه سود عملیاتی موسسات با استفاده از اطلاعات صورتهای مالی، مطابقت با سودهای حسابداری برای بهتر نشان دادن عملکرد دوره ای موسسه
۲- محاسبه هزینه سرمایه
۳- مقایسه سود عملیاتی هزینه سرمایه

 

تفاوت بین سود عملیاتی و هزینه سرمایه اندازه گیری در سود اقتصادی موسسات یا ارزش افزوده اقتصادی آنها است.
البته انواع دیگری از محاسبه سود اقتصادی وجود دارد.

 عمده تفاوتی که بین سود حسابداری و سود اقتصادی ملاحظه می شود، بحث هزینه فرصت سرمایه سهامداران عادی است که در شرکت سرمایه گذاری کرده اند.

بزرگترین اشتباهی که ممکن است در تحلیل صورت های مالی و ارزیابی شرکت دچار آن شویم این است که سرمایه سهامداران را بدون هزینه و یک منبع تامین مالی رایگان تلقی کنیم.

تعیین ارزش شرکت با استفاده از مدل EVA

ارزش فعلی EVA های آتی+ کل سرمایه به کار گرفته شده (ارزش روز بدهی ها+ ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام) = ارزش شرکت

مدل EVA نشان دهنده باقی مانده سودی است که بعد از کسر هزینه کل سرمایه به دست آمده است. همچنین یک شاخص بنیادین برای اندازه گیری عملکرد و ارزش واقعی شرکت بوده و راه های منجر به افزایش یا کاهش ارزش واقعی شرکت را نمایان می سازد. لازم به ذکر است برای محاسبه ارزش ذاتی شرکت، باید EVA هر دوره مالی را برای آن محاسبه کرده و سپس با نرخ میانگین موزون هزینه سرمایه (WACC) تنزیل نماییم. روش محاسبه EVA هر دوره

EVA=(R-C) CAPITAL

R= RETURN (نرخ بازده سرمایه)

C=COST OF CAPITAL (میانگین موزون نرخ هزینه سرمایه)

CAPITAL = کل سرمایه به کار رفته در شرکت ارزش دفتری بدهی و حقوق صاحبان سهام.

همان طور که ملاحظه می شود تفاوت عمده روش EVA با سایر حسابداری در این است که این مدل بر میزان سود اقتصادی شرکت تاکید داشته و از آنجا که هزینه تامین مالی شرکت را برابر با میانگین موزون هزینه سرمایه در نظر می گیرد، بنابراین هزینه سرمایه سهامداران (نرخ بازده مورد انتظار سهامداران عادی) را به عنوان یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده هزینه سرمایه شرکت قلمداد می کند. اندازه گیری EVA بر پایه اطلاعات بازار:

۱ – بازده کل صاحبان سهام برابر است با مجموع سود دریافتی از شرکت و تغییرات قیمت سهم

۲ – نسبت MBR (نسبت به ارزش بازار به ارزش دفتری)، اگر سود دریافتی از شرکت برابر ارزش دفتری آنها باشد، MBR یک شرکت حاصل تقسیم ارزش بازار حقوق صاحبان سهام شرکت (Market Equity) بر ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام آن است و برابر با ارزش فعلی جریانات نقدی آتی می باشد که سهامداران انتظار دریافت آن را دارند.

۳ – جریان های نقدی آزاد، همان مقدار سود عملیاتی پس از کسر مالیات است که اگر بین سهامداران تقسیم شود تاثیری در قدرت سوددهی آن شرکت نخواهد داشت. به عبارت دیگر سود حاصل عملیاتی بعد از مالیات پس از کسر سرمایه موردنیاز برای رشد است.

۴ – سود اقتصادی عبارت است از میزان درآمد شرکت بعد از کسر کلیه هزینه های عملیاتی وهزینه های فرصت سرمایه به کار گرفته شده است.

 

و اگر بصورت خلاصه  بگوییم :

سود حسابداری بعد از انجام عملیات مورد نظر شرکت بدست می آید که دیگر یقینا در سال مورد نظر اون سود کسب شده اما سود اقتصادی دستخوش نوسانات زیادی میشه که هر لحظه امکان تغییر در اون وجود داره و همیشه قطعی نیست مثل سرمایه گذاری در بورس

[contact-form-7 404 "Not Found"]

سعید رستمی

سعید رستمی کارشناس ارشد حسابداری، حسابرس و عضو هیئت مدیره شرکت "توسعه افزار نویان" www.NoyanTech.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *