هوشمندی تجاری

image_pdfimage_print

هوشمندی تجاری

هوشمندی تجاری Intelligence) Business) به کمک مجموعه‌ای از ابزارها، تکنولوژی‌ها و فرآیندها کار یکپارچه‌سازی، تلفیق، پالایش و تحلیل اطلاعات موجود در پایگاههای مختلف اطلاعاتی سازمان را انجام داده و دانش مورد نیاز برای تصمیم‌گیری بهتر را فراهم می‌کند. هوشمندی تجاری با افزایش شفافیت اطلاعاتی سازمان نقش قابل توجهی در توانمندسازی مدیران برای بهبود عملکرد سازمان ایفا می‌کند.

هوشمندی تجاری یا هوش سازمانی یا هوش تجاری، کسب و کار هوشمند یا هوشمند سازی فرآیند ها راهکاری است برای استفاده مدیران سطوح مختلف یک سازمان به نحوی که بتوانند تصمیمات خود را هوشمندانه، مدبرانه و مبتنی بر حقایق و اطلاعات ذخیره شده اتخاذ کنند.

عموماً اطلاعات ابتدا به صورت داده‌های خام و غیرتحلیلی به شکل گسترده، حجیم و پراکنده بین منابع و پایگاه‌های داده‌ای گوناگون و عموماً ناهمگون ذخیره می‌شوند. با استفاده از فن‌آوری انباره داده، اطلاعات قابل تحلیل در سازمان جمع آوری شده و از این طریق ابزارهای هوش تجاری می‌توانند به سهولت گزارش‌های پویا، پیشخوان‌های حاوی اطلاعات تحلیلی و به صورت کلی وضعیت سازمان را نشان دهند. از طریق این گزارش‌ها و پیشخوان‌های حاوی اطلاعات تحلیلی، مدیران در تمامی سطوح یک سازمان می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تر و هوشمندتری اتخاذ کنند.

از دستاوردهای این طرح می‌توان به تسهیل و بهبود تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات به صورت سطح بندی شده، پیش‌بینی شرایط آتی سازمان و تحلیل وضعیت کسب و کارهای سازمان و اتخاذ تصممیات هوشمندانه‌تر اشاره کرد.

بنا براعلام انتقال تجارب کشورهای پیشرفته در زمینه انباره‌سازی و هوش تجاری به کشور، پیاده سازی و استقرار یک معماری کامل شامل منابع داده نامتجانس تا گزارش‌های تحلیلی، آشنا ساختن سازمان‌های متوسط و بزرگ با مزایای استفاده از این راهکار و زمینه‌سازی صادرات راهکار با قیمت تمام شده ارزان‌تر از اقدامات مشابه کشورهای صاحب این فن‌آوری از جمله ویژگی‌های برجسته این طرح می‌توان برشمرد.

درباره شرکت هوشمندی تجاری همکاران سیستم – SGBIشرکت هوشمندی تجاری همکاران سیستم پیشرو در ارایه راهکارهای مدیریتی مبتنی بر نرم‌افزار در ایران است. این شرکت با اتکا به تحلیل نیازهای هزاران مشتری فعلی همکاران سیستم در صنایع مختلف به ارایه راهکارهای مدیریت عملکرد و هوشمندی تجاری می‌پردازد و تصمیم‌گیری سازمانی را به یک فرآیند شفاف، موثر و دانش محور تبدیل می‌کند. متخصصان این شرکت با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین مدیریت اطلاعات و مفاهیم مدیریت عمکلرد، انبوه اطلاعات موجود در سازمان را تلخیص کرده و پس از ایجاد نمودارها، چارت‌ها، جداول و سمبل‌های گرافیکی در قالب داشبورد سازمان به مدیران ارایه می‌کنند.

سعید رستمی

سعید رستمی کارشناس ارشد حسابداری، حسابرس و عضو هیئت مدیره شرکت "توسعه افزار نویان" www.NoyanTech.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *